THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Sladká metalová Francie skrývá zřejmě mnohem více, než si nezasvěcené oko připouští. Scéna, pro mnohé redukovaná na kapely MISANTHROPE a ANOREXIA NERVOSA, přechovává ve svém lůnu skutečné skvosty. Skvosty, ke kterým se našinec propracovává velmi lopotně, nicméně zásluhou labelu Anvil Corp. by se alespoň s YYRKOON měl bez větších potíží seznámit. Vězte totiž, že tato kapela je jedním z objevů roku a dozajista také seskupením, které by mělo do dění na metalové scéně hlasitě promluvit.
Gruntem metalové pevnosti YYRKOON je trash staré školy, plný dynamických, melodiemi decentně nasycených riffů, které popouzejí nohu k dupotu a hlavu k třepotu. Jenže old school revivalů jsou tři řitě a většině z nich chybí to, co mají YYRKOON. Odvahu nahlížet na staré mistry z nového pohledu, odvahu uchopit trashing a skloubit ho s jinými žánry, propracovat ho instrumentálně, doplnit melodiemi, stvořit spoustu překvapivých pasáží. Francouzi se s trashovou sekerou vydávají do hvozdů power / speedové melodiky a zejména v refrénech se sekerka zakusuje do kmenů pěkně hluboko. Agresivní štěkot a growling všeuměla Stéphana Souteyranda přechází v těchto fázích do perfektního čistého zpěvu, nabroušené kytary se roztančí v líbivých partech a do hry vstupují i decentní a precizně vyvážené sbory a krkolomné klávesy. Jednotlivé vlivy se spojují do soudržného celku, který můžeme hrdě nazvat rukopisem YYRKOON. A pokud u většiny současných „objevů“ něco postrádám, tak je to právě vlastní rukopis…
Umírajícího slunce ponuře rozevírá náruč zvonivými klávesami intra „Idols Are Burning“, ale třeskutý nástup hudrajících seker v „Crystal Light“ vás rychle probere z melancholické letargie. Přesná demonstrace schopností metalové bestie YYRKOON – proměnlivý trashový part graduje v dvoukopákovém nářezu, vzápětí však přepouští místo skvěle vystavěnému refrénu. Práci sekerníků Souteyranda a Falempina je radost sledovat – takto se hrá metal, přátelé! Trojka „Flight Of The Titan“ přechází od trashové valivosti k blackově éterickým samplům a vrcholí lahodnou sólovou pasáží a power metalově nadlehčeným chórem, přizdobeným kytarovými trilky. Následná „The Clans“ je ukázkovou studií úderné power metalové středotempovky s vyřvávaným refrénem, skvělým riffovým lajtmotivem v podobě vzdušného sóla, a slušnými rytmickými předěly. Jak jednoduché, když znáte ten pravý recept. Praděd trash však dlouho nezahálí v nečinnosti – pátá koule do kožichu „Trash´Em All“ ho přivádí s kanonádou na scénu v letech nejlepších. YYRKOON mixují to nejlepší ze staré školy do tak úchvatného trashingu, že mnozí ctitelé velkých učitelů padnou na prdel. Šest minut pro trashový pomník mistrům, sochaný s nebojácnou progresivitou nadaných žáků.
Vrchol alba čeká hned vedle svěží vzpomínky na titány 80. let – famózní instrumentálka „Gods Of Silver“ představuje vůbec nejucelenější studii rukopisu kapely – syntéza agresivity, parádních melodických nápadů a hráčské zdatnosti… 2:58 festivalu temné atmosféry a originálního metalu. Speed metalu nejblíže stojí palba číslo sedm „Stolen Souls“. Zejména v refrénu je slyšet HELLOWEEN derrisovské éry – nechybí ani tradiční arpegio klání kláves a kytar, ale vše v jasném balení YYRKOON – temné, členité, mistrovské. Přechod k silně melodické notě potvrzuje i osmička „Screamer“ – zpočátku plíživá, nabroušená, ale následně prozářená dvojhlasem zpěvného refrénu. O variabilitě kytarových partů nemá cenu básnit... Předposlední hřebík do truhly pochybovačů – „Back To The Cave“. Postavte vedle sebe deathově řízný riff, klavírem podbarvený refrén, heavy vyhrávky a brilantně vystavěnou sólovou pasáž – že to nejde dohromady? Ale to YYRKOON setsakramentsky podceňujete!!! Instrumentální opus „Dying Sun“ završuje album s logikou a avantgardní lehkostí. Amen!
Co více dodat? Skvělý obal z dílny Thierryho Demareze, výpravný booklet, fantastický zvuk i profesionální produkce, která vypichuje dynamičnost projevu francouzských ďáblů. Výborné album, které nemá slabé stránky. YYRKOON mají vše, co má skvělá kapela mít. A proto vy byste měli mít je…
Francouzský objev, kombinující power metalovou melodiku a thrashový odpich. Dying Sun je výborné album, které nemá slabé stránky. YYRKOON mají vše, co má skvělá kapela mít. A proto vy byste měli mít je…
8,5 / 10
Stéphane Souteyrand
- kytary, zpěv
Laurent Harrouart
- bicí
Francois Falempin
- kytara
Victorien Vilchez
- basa
Geoffrey Gauttier
- klávesy
1. Idols Are Burning
2. Crystal Light
3. Flight Of The Titan
4. The Clans
5. Trash´em All
6. Gods Of Silver
7. Stolen Souls
8. Screamer
9. Back To The Cave
10. Dying Sun
Dying Sun (2002)
Forgotten Past (Mini CD) (2000)
Oniric Transition (1998)
Oath, Obscure, Occult (demo) (1996)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Anvil Corporation
Stopáž: 40:28
Produkce: Stephane Brulez & Anvil Corp.
Studio: Emma / Wallnut Groove / Proton Studios
Kontakt: Yyrkoon, 522 rue de Pimprez, 60170 RIBECOURT (France), tel.: 06.60.24.46.00.
Tak tohle opravdu můžu :-)
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.